לפתיחת המסמך

לורם איפסום דולור סיט אמט

רוקמים שכונה – מודל מעשי לבינוי קהילתי

218

רוקמים שכונה נועד לתת כלים לתושבי כל שכונה באשר היא לשפר את איכות חייהם, לבנות חיי קהילה עשירים, לחזק את החוסן הקהילתי ולקבל את הזכויות המגיעות להם הן ברמת התושב והן ברמת השכונה.

 

הכלי מתבסס על שילוב של כלי עבודה קהילתיים, איסוף מידע ומפגש בלתי אמצעי עם המון תושבים פרטיים תוך כדי יצירת פלטפורמה קהילתית – אירועים קהילתיים שיוצרים הכרות, יצירת קבוצות עניין ובניה לקראת בחירות וועדות.

 

התהליך דורש ליווי מקצועי אך יש בו חלקים ברורים:

1.איתור מנהיגים מקומיים: האיתור נעשה ע"י מיפוי צרכים ומילוי שאלונים עם התושבים, הפצת קול קורא לפעילים ויצירת אירועים קהילתיים, בשלב זה פוגשים אנשים בשכונה ויחד איתם עוברים תהליך של קבלת אחריות בשכונה.

2.הקמת ועד מתנדב: בשלב זה כל אחד יכול להצטרף לוועד עם דגש על מחויבות לפגישות ולתהליך. הוועד המתנדב יוצר את המסגרות הראשוניות שיהיו הבסיס לקהילה המתגבשת.

3.התמקצעות: הועד המתנדב ופעילים בשכונה עוברים קורס קצר שנותן כלים ממוקדים בפיתוח הקהילתיות.

4.יצירת מנגנון: אחרי כשנה, הועד המתנדב יוצר מנגנון של בחירת ועד נבחר, יצירת ועדות משנה וצורת עבודה מסודרת שתאפשר לוועד יציבות לטווח ארוך.

כלל עבודת הוועד משלב הבניה ובטח בהמשך, נעשית מתוך שקיפות לכל התושבים.

החוסן הקהילתי נבחן ברמת הקשרים הבין קהילתיים שיש בשכונה ובתחושת השייכות של האנשים למקום ולשכונה.

המודל רוקמים שכונה פותח על ידי עמותת קהילה בבית שמש ומופעל כרגע בשלוש שכונות. הוא מתאים במהותו לשכונות מורכבות – חלשות וחזקות, שכונות עם מטרה ברורה (כגון פינוי – בינוי) או למקומות שרוצים להיטיב את התנאים הפנימיים שלהן.

 

שם הארגון: עמותת בקהילה

מציגים: יאיר אלברטון ואפרת כהן פלאם

מייל: kayamutbetshemesh@gmail.com

אתר: tamuz.org.il/kehilla/

מעניין? שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך