לפתיחת המסמך

לורם איפסום דולור סיט אמט

פודקאסטים מוצלחים על קיימות ושינוי חברתי

בעל תואר ראשון בחינוך, הוראת המדעים והתמחות בחינוך דמוקרטי וחינוך לקיימות מסמינר הקיבוצים ותואר שני בלימודי סביבה מאוניברסיטת ת"א. בעל ניסיון רב בהדרכה, הוראה והנחיית תהליכים לקידום קיימות. בעבר ריכז את תהליך הטמעת ערכי הקיימות במכללת סמינר הקיבוצים. כיום מנהל את המרכז ללימודי קיימות במרכז השל, מרצה ומנחה תכניות למידה מגוונות.
981

אני רוצה לשתף בפוסט זה 3 פודקאסטים מומלצים, שלדעתי תורמים להעמקת תפישת הקיימות:

Team Human – דאגלס רושקוף (DOUGLAS RUSHKOFF) מנחה בהתלהבות, בידע עשיר ובתפישת עולם ביקורתית תכנית שמזמינה אותנו להצטרף ל Team Human, אלו שהם בצד של בני האדם, קונספט שעושה שכל בכל מפגש עם אורח בתכנית, שמציג נקודת מבט של חוקר, הוגה או אקטיביסט, בסוגיות מערכתיות באורח החיים של כולנו.

פרקים טובים במיוחד הם פרק 3 שעוסק בסולידריות, פרק 5 שעוסק ב"אקטיביזם ליצני" והעשייה המבריקה של The Yes Man, פרק 16 שעוסק בעתיד העבודה, פרק 60 שעוסק בשיתופיות בערים ועוד.

The Next System – זהו פודקאסט מאד מוצלח מבין היוצר של The Democracy Collaborative, שעוסק בחשיבה מעמיקה על אתגרים מערכתיים בחברה באמריקאית, כמו אי שיוויון, אי צדק חברתי וגזענות, ושינויי אקלים. אל האולפן מגיעים חוקרים מובילים, הוגי דעות ואקטיביסטים שיחד מנסים להעלות פתרונות מערכתיים לבעיות נבזיות.

בין האורחים אפשר למצוא את קייט רייוורת' (Kate Raworth) שמציגה את מודל Doughnut Economy, המשלב מצד אחד את הגבולות הפלנטריים של המערכת האקולוגית הגלובלית ומצד שני איכות חיים ושגשוג, את מרג'ורי קלי (Marjorie Kelly) שעוסקת בבעלות עובדים על תאגידים כמנגנון מכונן להתמודדות עם אי שיוויון וקידום איכות חיים לאוכלוסיות רחבות, ועוד פרקים מעולים.

Sea Change Radio – הוא פודקאסט שעוסק בשינויים עמוקים בחברה, סביבה וכלכלה שלנו, לכיוון של קיימות. לטענתם השינוי מאיץ לכיוונים חיוביים ושליליים, וישנו מירוץ – מי מהם יגיע לשיא ראשון – הבעיות או הפתרונות. בתכנית נעשה ניתוח עומק של בעיות ופתרונות אלו. בין האורחים ניתן למצוא את ביל מק'יבן (נובמבר 2015), פול הוקן (מרץ 2015), ג'ורג' מונביוט (אוקטובר 2017) ורבים אחרים.

לאחרונה צמחו עוד כמה פודקאסטים מרשימים. חיות כיס של כאן נותנים בראש (ראו למשל את הפרק על מזגנים), ניצן הורביץ יצר סדרת פודקאסט על עירוניות טובה, לימור אלוף התארחה אצל רוית הכט ועוד רבים וטובים.

מה, זהו?

כאמור, האינטרנט עמוס בפודקאסטים טובים. מכירים אחד מוצלח עם וקטור ברור לקידום שינוי מערכתי? מקום שטוב לחיות בו? קיימות במובנה העמוק? צרו עמי קשר ואני אוסיף אותו לרשימה זו.

מעבר לזה, אני לא יכול שלא לפרגן כאן לפודקאסט הישראלי "התכנית", של עירד אייכלר מ"שכולו טוב" ואפי טולדנו מ"ציונות 2000". שני המוכשרים הללו חוקרים לעומק את השדה של עסקים חברתיים, בצורה עניינית, מקצעית ומעמיקה, בהתבסס על הניסיון העשיר שלהם ושל אחרים. מי שרוצה להכנס לעשייה המופלאה הזו, אין ספק שזו תכנית חובה.

מעניין? שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

רק עוד רגע מזמנך,
הכדור זקוק לך

למרכז השל נסיון של מעל ל-20 שנה בהכשרות וקורסים פורצי דרך לרשויות מקומיות, משרדי ממשלה והציבור הרחב

לא מצאת את הקורס שמתאים לך? נשמח מאד לעזור לך למצוא אותו