לפתיחת המסמך

פרק ב', חשיבה אקולוגית (המקראה)

דר' ג'רמי בנשטיין הוא בין מייסדי של מרכז השל, וניהל את תכנית העמיתים של המרכז במשך חמש-עשרה שנה. ג'רמי בעל תואר שני בלימודי יהדות, ודוקטוראט באנתרופולוגיה. הוא מלמד אתיקה סביבתית באוניברסיטת תל אביב, ועוסק בהיבטים התרבותיים, הדתיים, והחברתיים של הקיימות. ג'רמי ערך את שתי המקראות של מרכז השל: "מקום למחשבה" ו"קיימות: חזון, ערכים, יישום".
791

חשיבה אקולוגית פירושה יותר מאשר תחום המחקר של אקולוגיה, שהיא ענף חקר עולם החיים (ביולוגיה) המתמקד בקהילות של אורגניזמים ויחסי הגומלין בינם לבין עצמם ובינם לסביבתם. חשיבה אקולוגית, בהקשר שלנו, היא חשיבה מערכתית, שמדגישה עד כמה אנו חלק ממערכת זו, של עולם החיים הגדול, ויתירה מזו, עד כמה אנו חייבים לקחת בחשבון, בכל יתר תחומי החיים, את חוקי הטבע ואת המשך קיומו ושגשוגו של עולם זה שאנו חלק אינטגרלי ממנו.

יש הטוענים כי התמצית של תפיסת הקיימות היא התובנה שאיננו נפרדים מהטבע ואיננו נפרדים אחד מהשני. חשיבה אקולוגית מעמיקה את התובנה הזו ופורטת את משמעותה לתחומים השונים. פרק זה של המקראה מביא  5 מאמרים המדגימים כל אחד מזוית אחרת עד כמה המשקפיים של החשיבה האקולוגית חיוניים לקיומנו:

מעניין? שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

רק עוד רגע מזמנך,
הכדור זקוק לך

למרכז השל נסיון של מעל ל-20 שנה בהכשרות וקורסים פורצי דרך לרשויות מקומיות, משרדי ממשלה והציבור הרחב

לא מצאת את הקורס שמתאים לך? נשמח מאד לעזור לך למצוא אותו