לפתיחת המסמך

פרק ז', כלכלה של ספינת חלל (המקראה)

דר' ג'רמי בנשטיין הוא בין מייסדי של מרכז השל, וניהל את תכנית העמיתים של המרכז במשך חמש-עשרה שנה. ג'רמי בעל תואר שני בלימודי יהדות, ודוקטוראט באנתרופולוגיה. הוא מלמד אתיקה סביבתית באוניברסיטת תל אביב, ועוסק בהיבטים התרבותיים, הדתיים, והחברתיים של הקיימות. ג'רמי ערך את שתי המקראות של מרכז השל: "מקום למחשבה" ו"קיימות: חזון, ערכים, יישום".
654

החכמה המקובלת אומרת שצמיחה כלכלית טובה לכל. היא יוצרת עושר, מקומות עבודה, ויותר צרכים של יותר פרטים מסופקים. יתר על כן יותר משאבים יתפנו לסיפוק צרכי הכלל, כולל פיתרון בעיות סביבתיות וחברתיות. אלא שבחינה קצת יותר מעמיקה מעלה שכל אחד מקודקודיו של משולש הקיימות כלכלה, חברה וסביבה, מעלה הרבה שאלות על חכמה מקובלת זו, ולאופן הרגיל למדוד אותו באמצעות התמ"ג. הדימוי שטבע קנת' בולדינג על המעבר מכלכלה של המערב הפרוע לכלכלה של ספינת חלל. מכלכלה של מרחבים ומשאבים אינסופיים לכאורה, להבנה שאנחנו במערכת סגורה עם משאבים מוגבלים, שניהולם מצריך מחשבה ותכנון משותפים כדי לשמור על התחדשותם.

פרק זה עובר דרך מגוון סוגיות כלכליות. מסוגיות יצור מאקרו כלכליות, ועד שאלות של מדיניות מוניטרית ומדיניות חוב, ועד תפיסות חדשניות של כלכלה אקולוגית. הפרק כולל גם מאמרים קלאסיים מהעולם וגם כתיבה עכשווית מישראל, ומציע חשיבה חלופית לחשיבה הכלכלית המקובלת מימין ומשמאל.

מעניין? שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

רק עוד רגע מזמנך,
הכדור זקוק לך

למרכז השל נסיון של מעל ל-20 שנה בהכשרות וקורסים פורצי דרך לרשויות מקומיות, משרדי ממשלה והציבור הרחב

לא מצאת את הקורס שמתאים לך? נשמח מאד לעזור לך למצוא אותו