Search

EN

Search
Close this search box.

בין תשעה באב למרד בהכחדה

מעניין? שתפו:

הרשימה נכתבה לקראת הרצאה בבית הכרם כחלק מאירועי תשעה באב תשע"ט

קראנו עכשיו תיאורים מחרידים של סבל אנושי במגילת איכה. רובנו אומרים את המילים ולא ממש מפנימים. רובנו מדחיקים. זה לכאורה לא שייך לעולמנו – זה קרה בזמנים אחרים. אנחנו יודעים שזוועות כאלו מתרחשות גם בימינו, אבל זה קורה במקומות אחרים ולאנשים אחרים. זה גדול עלינו להכיל את כל הסבל הזה.

מגילת איכה אומרת לנו שאפשר וצריך היה להקשיב לנביאי אמת ולעשות תיקון על מנת למנוע את חורבן הבית.  אסור היה להקשיב לנביאי שקר שאמרו שאפשר להיות שאננים והכל יהיה בסדר.

היום אנחנו עומדים בשעת מבחן מסוג אחר. ומה שצפוי לנו אם לא נעשה תיקון אינו חורבן בית המקדש וחורבנה של ירושלים אלא הרס ביתנו המשותף – כדור הארץ. 

מדעני האקלים אומרים לנו שהבית שלנו בסכנה. הם לא נביאים. המדע לא מתיימר לדעת את העתיד. מדען לא יכול לנבא אם אפצע מחר בתאונת דרכים כשאסע באוטובוס. אך מדען יכול להגיד בוודאות שאם הבלמים באוטובוס מקולקלים הסיכוי שאפגע בתאונה הוא גבוה מאד. 

לפני שנה פרסמה קהילת מדעני האקלים מסמך רשמי שקבע שנותרו לאנושות 12 שנה בלבד לעשות תיקון. הם קבעו שאנחנו מתקרבים במהירות לנקודות האל-חזור במערכת האקלימית. סימני אזהרה מופיעים כל הזמן. חודש יולי היה החודש החם ביותר מאז שהתחילו מדידות הטמפרטורה. גלי חום מובילים ליובש ולשרפות ענק. בחודשים האחרונים מתחוללות שרפות ענק בחוג הקוטב הצפוני, אלסקה, סיביר וגרינלנד בוערות. אפשר להבחין בעשן המיתמר אפילו מהחלל. כמויות אדירות של גזי חממה נפלטים לאטמוספרה כתוצאה מהשריפות. זוהי הדגמה למה שצפוי לקרות כשעוברים נקודות אל-חזור. הטבע שעד עתה ייצב עבורנו את האקלים, ועיכב את קצב ההתחממות על ידי קליטה של כמחצית מגזי החממה שפלטנו מאז תחילת המהפכה התעשייתית, מפסיק להיות ווסת של ההתחממות והופך להיות מאיץ של ההתחממות. 

מדעני האקלים מסבירים לנו שעכשיו זה חלון ההזדמנות האחרון על מנת למנוע את ההתמוטטות של הציוויליזציה שלנו.  כשחוצים נקודות אל -חזור – יערות יהפכו למידבר והפחמן האצור בהם יחזור לאטמוספרה. הקרחונים יפשירו ויפסיקו להיות המזגנים של כדור הארץ. הקרח הלבן שמחזיר את קרני השמש יעלם וקרני השמש יבלעו במי הים ויחממו אותו עוד יותר. ההשפעה על ההתחממות לא תהיה עוד בידנו. אין לנו שום טכנולוגיה, אפילו לא על הנייר, שתוכל אז להחזיר את המצב לקדמותו.

ההתחממות המואצת תוביל לעליה דרמטית באסונות טבע, לעליה עצומה במספר פליטי האקלים, לקריסה כלכלית, למלחמות על מים ומזון ולהתמוטטות של המבנים החברתיים המשכינים סדר בחברה. 

אבל זה עדיין לא מאוחר מדי, היום עדיין אפשר לתקן.  אפשר לעבור במהירות לאנרגיות מתחדשות ולהפסיק לשרוף פחם, נפט וגז. כן גם הגז חייב להישאר באדמה. הוא אינו אנרגיה נקיה. ואפשר לשקם את הטבע, להפסיק לכרות עצים ולנטוע אין ספור עצים, לשקם מערכות אקולוגיות והכי חשוב לשנות את הבחירות שלנו לגבי מה לאכול ואת הדרך בה אנו מגדלים מזון, שזה הממשק הכי גדול שלנו עם הטבע. החקלאות צריכה להיות חלק מהפיתרון ולא חלק מהבעיה. 

כשפרצה מלחמת העולם השניה, בתי חרושת רבים הסבו את פסי היצור שלהם ממוצרי צריכה לייצור נשק, נשים שעד אז היו עקרות בית יצאו לעבוד בבתי החרושת להחליף את הגברים שיצאו למלחמה. אף אחד לא שאל האם אנחנו יכולים להרשות לעצמנו להסב בבת אחת את כל הכלכלה לכלכלת מלחמה. הפעם נדרש מאיתנו שינוי הרבה יותר גדול באורחות החיים ובכלכלה, אבל החדשות הטובות הן שזה שינוי של התחדשות ותיקון. אם נעשה אותו לא נייצר כלי משחית, אלא כלי ריפוי, האויר והמים יהיו נקיים יותר, הפערים בחברה יקטנו מאד, לא נעמוד כל היום בפקקי תנועה, הערים שלנו יהפכו ידידותיות גם לילדים ולזקנים, ורוב האנשים יתפרנסו מעבודות שהם ירגישו שהן משמעותיות ותורמות לחברה.

למרות שהתיקון הנדרש הוא הכרחי לקיומנו ולעתיד ילדינו, והוא יאפשר גם ריפוי של רבים מחולאי החברה הנוכחית, אנחנו מתמהמהים. יש אין ספור נביאי שקר שמסבירים לנו שהכל יהיה בסדר, וגם אם לא, הטכנולוגיה תתקן את הכל. לחלק מנביאי השקר יש אינטרסים של כסף וכח בהמשך המצב הקיים. אך  הרוב הגדול של נביאי השקר הם אנחנו עצמנו שמעדיפים להדחיק, שלא מוכנים להסתכל במציאות בעיניים פקוחות. אנחנו חשים שגודל המשימה הוא מעבר למידותינו. ולכן הציניות, המחשבה שאין מה לעשות משתלטת עלינו.

אבל אין מישהו אחר שיכול לעשות את התיקון – רק כולנו ביחד. ואסור לזלזל בכוח של כל אחד מאיתנו. והדוגמה הכי טובה לכך היא גרטה טונברג, הילדה השוודית שאני בטוחה שרובכם מכירים – ילדה בת 15 עם שתי צמות שהחליטה בדיוק לפני שנה לעשות מעשה ולהתיישב ליד הפרלמנט השוודי עם שלט שביתה למען האקלים. היא לא שיערה בדימיונה שיצטרפו אליה מיליוני אנשים ברחבי העולם. אבל זה בדיוק מה שקרה. 

בשנה הזו נוצרה תנועה עולמית בשם "ימי שישי למען העתיד". מיליוני ילדים בעשרות מדינות ואלפי ערים שובתים למען האקלים.  אני מאד ממליצה לכם להקשיב לכל הנאומים של גרטה. היא קולו של הדור הצעיר ויש לה הרבה דברים חשובים לומר לנו. אצטט רק אמירה קשה אחת:

"אתם אומרים שאתם אוהבים את ילדיכם יותר מכל, אך אתם גונבים להם את העתיד." 

לא רק הילדים שובתים. לאחרונה קמה תנועה עולמית הנקראת "המרד בהכחדה", שאומרת שהמחסום לשינוי הוא פוליטי, והמערכת הפוליטית הנוכחית הוכיחה שהיא אינה מסוגלת להתמודד עם המשבר. לכן מה שנדרש הוא מרי אזרחי. והתנועה הזו מתרחבת בכל העולם ובימים אלו מתארגנת גם בארץ.

אין עוד ויכוח לגבי המדע  – כל מדינות העולם חתמו לפני 4 שנים על הסכם פריז שקובע שחייבים לעצור את התחממות ב1.5 מעלות על מנת למנוע הגעה לנקודות אל חזור. חייבים מיידית לכופף את עקומת פליטת גזי החממה כך שמשנה לשנה נפלוט הרבה פחות.  אך ב4 השנים שחלפו קצב הפליטות גבר והתחייבויות של המדינות אינן מספיקות על מנת לעמוד ביעד ההכרחי על מנת למנוע את האסון. היעד שמדינת ישראל בחרה לעצמה הוא נמוך במיוחד. למרות ההסכם, העולם נמצא במסלול של התחממות של 3-4 מעלות וכנראה הרבה יותר עד סוף המאה. פירוש הדבר אזורים נרחבים שיהפכו בלתי אפשריים למגורי אדם, סופות ענק, גלי חום, בצורות תנכיות, שרפות ענק, מיליארדי פליטים, ומוות המוני מרעב וממגפות.

את הגורל הזה חייבים למנוע והגיע הזמן להתעורר. 

רק עוד רגע מזמנך,
הכדור זקוק לך

למרכז השל נסיון של מעל ל-20 שנה בהכשרות וקורסים פורצי דרך לרשויות מקומיות, משרדי ממשלה והציבור הרחב

לא מצאת את הקורס שמתאים לך? נשמח מאד לעזור לך למצוא אותו