Search

EN

Search
Close this search box.

הסיפור של מפעל שורש

מעניין? שתפו:

תעשיה ישראלית וגאווה מקומית פורצת דרך – תעשיה מאופסת פחמן ומשגשגת

21.9.22 צילום לירון כהן אביבעצמאות אנרגטית במפעל סנדלי שורש - פרוייקט חלוץ והדגמה- במעמד שרת האנרגיה
צילום: לירון כהן אביב.
עצמאות אנרגטית במפעל סנדלי שורש, פרוייקט חלוץ והדגמה - במעמד שרת האנרגיה.
צילום: לירון כהן אביב.
פרויקט עצמאות אנרגטית חלוצי הראשון מסוגו בישראל! הושק היום במפעל הסנדלים של חברת שורש בטירת כרמל.
תמונה מתוקנת - שרת האנרגיה
צילום: לירון כהן אביב.
שרת האנרגיה: קארין אלהרר, חכ רם בן ברק, יוקי גיל מיסד יור שורש, מיקי חיימוביץ, רמזי גבאי התאחדות התעשיינים וסמי תורגמן-חברת נגה.
21 בספטמבר 22

פרויקט עצמאות אנרגטית חלוצי, הראשון מסוגו בישראל! הושק היום במפעל הסנדלים של חברת "שורש" בטירת כרמל. 

האירוע התקיים בחסות משרד האנרגיה ולקחו בו חלק:

שרת האנרגיה – קארין אלהרר, ח"כ רם בן ברק – יו"ר ועדת החוץ והבטחון, מיקי חיימוביץ- יו"ר מרכז השל לקיימות,
דב חנין – יו"ר פורום האקלים הישראלי,
רמזי גבאי – יו"ר איגוד הטקסטיל והאופנה בהתאחדות התעשיינים,
אריה טל – ראש עיריית טירת כרמל, אלוף במיל' סמי תורג'מן – יו"ר חברת נגה – ניהול מערכת החשמל ומכובדים נוספים.

חברת שורש, הממוקמת בטירת הכרמל, מובילה את תחום הטיולים והקמפינג בישראל מעל 33 שנה ומוכרת לכל ישראלי בזכות סנדלי שורש. החטיבה הצבאית של החברה מספקת מערכות מיגון אישי ונשיאה לחטיבות החי"ר של הצבאות המובילים בעולם.

החברה מעסיקה כ- 300 עובדים במפעל החברה שבטירת כרמל, ומהווה  דוגמא ומופת לתעשיה ישראלית ערכית ומתקדמת. בהרבה מובנים חברת שורש היא מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית כאשר זה לצד זה עובדים יהודים, מוסלמים, נוצרים ודרוזים, צעירים אחרי צבא ומבוגרים אחרי גיל הפנסיה שממשיכים לעבוד ולתרום, ותיקים ועולים חדשים, אנשים עם מוגבלויות ואפילו מבקשי מקלט.

בכל הקשור לערכי הקיימות חברת שורש היא חלוצה ופורצת דרך. בשלוש שנים האחרונות החברה הקימה פרויקט חלוץ והדגמה בתחום אנרגיה מתחדשת בשיתוף מרכז השל לקיימות ובעזרת תמיכה של 50% מהמדען הראשי של משרד האנרגיה.
מדובר בפרויקט חלוצי, הראשון מסוגו בישראל ואחד הראשונים בעולם שבו מפעל יצרני הופך לעצמאי אנרגטית בעזרת אנרגיית השמש בלבד 365 ימים בשנה וללא הצורך להשתמש ברשת החשמל הארצית.

היום, התקיים אירוע טקסי במהלכו הוכרז על הצלחת פרויקט האנרגיה המתחדשת במפעל הסנדלים של שורש – "תעשיה מאופסת פחמן ומשגשגת" .

הפרויקט נועד להראות כיצד ניתן היום לבנות כלכלה דלת פחמן ולהילחם ביוקר המחייה באמצעות ביזור ייצור האנרגיה לנקודת הצריכה ומעבר מהיר לשימוש באנרגיה מתחדשת. 

הפרויקט נועד לתת דוגמא מעשית לכלל התעשיה והמגזר העיסקי בישראל כיצד ניתן להתמודד עכשיו ולא בעתיד עם המאבק העולמי במשבר האקלים וכיצד ניתן להירתם עכשיו  ולא בעתיד לתוכנית היישום הלאומית של ממשלת ישראל להפחתת פליטות גזי חממה.

שרת האנרגיה, קארין אלהרר: ״בשנה האחרונה קידמנו צעדים רבים וחשובים לגיוון מקורות האנרגיה של ישראל וקידום המעבר לאנרגיות מתחדשות. המעבר של מפעל שורש לעצמאות אנרגטית, המבוססת על שימוש באנרגיות מתחדשות, היא חלוצית, אמיצה ומעל להכל מוכיחה שזה אפשרי.  שמחה שהתמיכה של משרד האנרגיה בסך 1.5 מיליון ₪  בפרויקט סייעה להקמתו ומקווה שנראה בעתיד פרויקטים נוספים שילכו באותה הדרך.

שמחה להיות כאן אתכם במעמד המרגש הזה. אני רוצה לומר לכם בשורש כל הכבוד לכם. בסוף ממשלה הולכת אחרי רעיונות ואתה יוקי הראית לנו שאם תרצו אין זו אגדה, לקחנו לתשומת ליבנו.״

ח"כ רם בן ברק, יו"ר ועדת החוץ והבטחון: "משבר האקלים זה האתגר הגדול ביותר שעומד היום לפני העולם כולו. אם אנחנו לא נדע להפחית את המזהמים והפליטות ולצמצמם עד אפס עתיד הכדור הוא בסכנה קיומית.  אני שמח שמשרד האנרגיה בראשות השרה קארין אלהרר, ניצב אל מול האתגר, מבין אותו ועושה את המהלכים שיובילו את מדינת ישראל להיות מובילה בניצול אנרגיות מתחדשות שיחליפו את האנרגיות המזהמות נפט וגז. 

התברכנו בארץ שטופת שמש, התברכנו במוחות וסטרטאפים שמשפרים ומשדרגים את היכולת לנצל את אנרגיית השמש בצורה המיטבית ואנחנו בדרך, אני מקווה ליכולות אגירה אפקטיביות שיאפשרו שימוש רציף באנרגיה סולארית ואחרת לא מזהמת. 

מפעל שורש ויוקי גיל בראשו, הוא דוגמא ליכולת לייצר אנרגיה שמפעילה מפעל שלם באפס נזק לסביבה. המודל הזה הוא לא רק סביבתי הוא גם בטחוני, הוא מאפשר פיזור מקורות אנרגיה ובעתיד אם נתמיד בפתרון, לא יהיה מצב שניתן יהיה לשתק את הזרמת האנרגיה למפעלים ולבתים.  כיום, מתקני ייצור החשמל הם מטרות לכלל האויבים שלנו ופיזור שלהם יוריד את האיום. אני רוצה להודות למארחים, לשרה, לחזק את ידי כולם, תמשיכו במלאכה החשובה לעתיד ילדנו ונכדנו." 

רמזי גבאי, יו"ר איגוד הטקסטיל והאופנה בהתאחדות התעשיינים: "חברת שורש כבר שנים מהווה מותג בינ"ל בתחום הסנדלים ומהווה את אחת החברות המצליחות עסקית בתעשיית הטקסטיל בישראל. חברת שורש פעילה מאד בתחום החברתי ומעסיקה כ- 300 עובדים מכל הדתות, מכל הגילאים ומקפידה להעסיק אחוז ניכר של בעלי צרכים מיוחדים ועם כל מה שנאמר, הדבר שמייחד את שורש יותר מכל הוא העיסוק הרב מאד בתחום הקיימות ואיכות הסביבה. 

הפרויקט של שורש לעצמאות אנרגטית, ולעבודה בזכות אנרגיית השמש וללא עזרה מרשת החשמל הארצית, צריך להוות סמן ודוגמא לכל מפעלי התעשייה שיכולים להיערך ולנצל את אנרגיית השמש, לצמצם את פליטות הפחמן ולשפר את איכות החיים של כולנו."

דב חנין, יו"ר פורום האקלים הישראלי: "הביקור בשורש הוא בעצם מסע אל העתיד אבל לא לאסונות הסביבתיים של בצורות ושריפות אלא לעתיד של פתרונות שניתן לייצר ביחד. את המודל שלכם בשורש, צריך להעתיק עכשיו להמון מפעלים בארץ.

פורום האקלים הישראלי תומך בחשיבת  המיקרו גריד כמרכז מהפכת האנרגיה שישראל צריכה לעבור: לשנות את צורת החשיבה שלנו, ובמקום לייצר את החשמל במקום אחד ולהעביר למקום אחר, לייצר כמה שיותר חשמל במקומות שאנחנו רוצים להשתמש בהם".

ראש עיריית טירת כרמל, אריה טל: "אני מברך את יוקי גיל והנהלת מפעל שורש על המהלך החשוב ופורץ הדרך. השותפות הנהדרת בין מפעל שורש לטירת כרמל החלה לפני כשלושה עשורים, בהן הפכה החברה לאחת מגאוותיה של העיר וכמקור תעסוקה ופרנסה לרבים מתושביה. אני משוכנע שארגונים וחברות נוספים ילכו בעקבות המודל שמובילה חברת שורש, במהלכים דומים שיתרמו לאיכות הסביבה ולעולם שבו אנחנו חיים. יישר כוח!". 

יוקי גיל, מייסד ובעלים, חברת שורש: "כל מפעל, בית עסק או משק בית בישראל מייצרים המון פליטות גזי חממה רובם באמצעות צריכת חשמל, שימוש ברכבים פרטיים ומסחריים ופינוי אשפה שהולכת להטמנה. חברת שורש באופן ישיר פולטת מידי שנה 850,000 ק"ג פחמן דו חמצני לאטמוספרה ומשלמת מידי שנה 1 מיליון ש"ח על חשבון החשמל, הוצאות הדלק והוצאות פינוי הפסולת שלנו שמשונעת להטמנה. 

בפרויקט חלוץ זה אנו מדגימים כיצד באמצעות מעבר ממודל ריכוזי למודל מבוזר בייצור אנרגיה ובאמצעות אנרגיית השמש בלבד, מפעל שורש יגיע תוך זמן קצר לאפס פליטות גזי חממה, לאפס זיהום אוויר ולהעברת מיליון ש"ח מידי שנה מטור ההוצאות לטור הרווח. 

את ההצלחה של הצעד הראשון הפיכת מפעל הסנדלים שלנו לעצמאי אנרגטית אנחנו חוגגים באירוע זה ומאפשרים הצצה קטנה לעתיד לבוא. מי ייתן ומטירת כרמל תצא התורה ומשורש תצא הבשורה וביחד עם משרד האנרגיה, כנסת ישראל, התאחדות התעשיינים, החברה האזרחית וחברת נגה- ניהול מערכת החשמל נעשה סקייל אפ מטורף לאי האנרגטי שאנחנו מיישמים בשורש ונעתיק את ההצלחה למפעלים נוספים בארץ".

קרדיט צילום – לירון כהן אביב.
קרדיט צילום וידאו – אורי חבושי.

לפרטים נוספים – סיגל פלדמן, יחסי ציבור ותקשורת שיווקית.
מייל: [email protected]
אתר: www.sigalfeldmanpr.com

רק עוד רגע מזמנך,
הכדור זקוק לך

למרכז השל נסיון של מעל ל-20 שנה בהכשרות וקורסים פורצי דרך לרשויות מקומיות, משרדי ממשלה והציבור הרחב

לא מצאת את הקורס שמתאים לך? נשמח מאד לעזור לך למצוא אותו