חיפוש

EN

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

בדרך לאסיפת אזרחים ראשונה בישראל

מעניין? שתפו:

אסיפת אזרחים - למה דווקא עכשיו?

הדמוקרטיה שלנו חולה. הסימפטומים בולטים לעין ולא ניתן להתעלם מהם עוד, משבר פוליטי מתמשך שגרר את המדינה למערכת בחירות רביעית תוך שנתיים (ומי יודע עוד כמה סבבים מחכים לנו…) תת-תפקוד של מוסדות השלטון דווקא בתקופת משבר הקורונה ובפתחו של משבר כלכלי חסר תקדים.
ללא ספק מדובר במגפה ויראלית. גם בעולם אנו חוזים בתחלואים של המערכת הפוליטית אשר אינה מסוגלת לצפות את פני העתיד ולתת מענה לסוגיות הרות גורל כמו משבר החינוך, משבר האקלים או האסון האקולוגי המתרחש לנגד עינינו לאורך כל חופי ישראל.

הבראת הדמוקרטיה אפשרית

ניתן להבריא את המערכת ולשפר אותה. אפשר לייצר שיטה דמוקרטית טובה וחכמה יותר. במקומות רבים בעולם גוברים הנסיונות להוביל תהליך של התחדשות הדמוקרטיה – חלקם עם הצלחה יתרה – אשר מטרתם להגדיל את כוחם של האזרחים מן השורה ולהשפיע על קבלת ההחלטות, דרך השתתפות משמעותית בעיצוב חייהם הן ברמה הלאומית ואפילו ברמה הגלובאלית.


מודלים חדשים של דמוקרטיה השתתפותית ודיונית (דליברטיבית) מהווים מפנה במחשבה ובפרקטיקה הדמוקרטית.


במרכזם עומדת התפיסה שעל מנת שהדמוקרטיה תשרת את טובת הכלל- ולא רק אינטרסים פוליטיים וכלכליים צרים – יש להטמיע בלב ליבה של השיטה תהליכי השתתפות, דיאלוגים ודיון ציבורי, אשר יאפשרו שילוב של "שכל אזרחי" במערך קבלת ההחלטות והחקיקה של המדינה.
מודל כזה של 'אסיפות אזרחים' (Citizens' Assembly) בנושא משבר האקלים זכה להצלחה באירלנד, ספרד, בריטניה, צרפת ומדינות נוספות והוא הולך וצובר תאוצה בעולם.

האם ניתן ליישם מודלים דומים בישראל?

הזמנה לקבוצת למידה

בהחלט כן! בישראל פועלת כיום קבוצת אזרחים, בתמיכה של מרכז השל וארגונים נוספים, המקדמת מיזם להקמת אסיפות אזרחים.
אנו מזמינים אותך לסדרת מפגשי למידה עם מומחים מובילים מהארץ ומהעולם בשיטות הדמוקרטיה הדליברטיבית. המפגשים יערכו בפעם בחודש ובכל פעם נפגש עם דמות מובילה בתחום שתשתף מהניסיון שלה ותלמד כיצד אנחנו יכולים ליישם שיטות אלו בישראל.

רשימת המפגשים:

יום רביעי ה – 7.4 (זום) 

דניאל אופולד (Daniel Oppold)

חוקר ומנחה במכון לקיימות (IASS) בגרמניה שליווה את הקמתן של מועצות אזרחים ברובעים של ברלין, תהליך שנחל הצלחה לאור התוצאות שהושגו.

דניאל אופולד (Daniel Oppold)

יום רביעי ה – 7.4 (זום) 

חוקר ומנחה במכון לקיימות (IASS) בגרמניה שליווה את הקמתן של מועצות אזרחים ברובעים של ברלין, תהליך שנחל הצלחה לאור התוצאות שהושגו.

המפגשים הבאים

ד"ר רונן גופר

 חלוץ ועידות האזרחים בישראל

פרופ' גראהם סמית

תיאורטיקן ופעיל מלונדון שחוקר ומלווה של יישום אספות אזרחים בכל העולם

פרופ' גאנט הרץ-קרפ

הובילה עשרות אספות אזרחים באוסטרליה, כולל הקמת אספת אזרחים של נוער במערב אוסטרליה בנושא משבר האקלים והתמודדות עם שריפות הענק שהתפשטו במדינה.

רק עוד רגע מזמנך,
הכדור זקוק לך

למרכז השל נסיון של מעל ל-20 שנה בהכשרות וקורסים פורצי דרך לרשויות מקומיות, משרדי ממשלה והציבור הרחב

לא מצאת את הקורס שמתאים לך? נשמח מאד לעזור לך למצוא אותו